26 Haziran 2022 Pazar

Uğur Kurt, katledilişinin 8. yılında anıldı

Okmeydanı'nda polis kurşunuyla katledilen Uğur Kurt için anma etkinliği düzenlendi. Okmeydanı Cemevi'ndeki anmada söz alan Cemevi Başkanı Zeynel Şahin, "Burada cenaze olduğunu bildikleri halde güvenlik güçleri üzerimize kurşun yağdırdı. Uğur Kurt'u bilerek vurdular. Vurduktan sonra da müdahale etmemize müsaade etmediler. Bu sefer de bizi gaza boğdular" dedi.

İstanbul Okmeydanı'nda 22 Mayıs 2014'te bir cenaze için bulunduğu cemevinin bahçesindeyken polisin açtığı ateş sonucu katledilen Uğur Kurt anıldı. Okmeydanı Cemevi'ndeki anmaya Kurt'un ailesinin yanı sıra, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Aydın Deniz, Emek Partisi (EMEP) GYK Üyesi Levent Tüzel de katıldı.

Baba Mansur Ocağı'ndan Eren Yıldırım'ın gülbengiyle başlayan anmada ilk olarak Hacı Bektaş Veli Vakfı Anadolu Kültür Vakfı Okmeydanı Cemevi Başkanı Zeynel Şahin konuştu. Uğur Kurt'un vurulduğu güne ilişkin hatırlatmada bulunan Şahin, "Burada cenaze olduğunu bildikleri halde güvenlik güçleri üzerimize kurşun yağdırdı. Uğur Kurt'u bilerek vurdular. Vurduktan sonra da müdahale etmemize müsaade etmediler. Bu sefer de bizi gaza boğdular" dedi.

'CEMEVLERİMİZE GAZ BOMBALARIYLA, KURŞUNLARLA GİRİP, CANLARIMIZI KATLEDEBİLİYORLAR'
HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu da Türkiye'de Türk ve Sünni olmak üzere bir makbul vatandaş tanımı olduğunu söylerken, "Onun dışında kalan herkes ve her şey katliama da, acıya da maruz kalabilir. Bu onlar için hak görülüyor. 'Camiye ayakkabıyla girdiler' diye kıyameti koparanlar, cemevlerimize gaz bombalarıyla, kurşunlarla girip, buradaki canlarımızı katledebiliyorlar. Yaşadığımız ülke böyle bir ülke" diye konuştu.

Alevi Dernekleri Federasyon Genel Başkanı Celal Fırat da Uğur Kurt'u vuran polise verilen 12 bin 100 TL'lik para cezasına tepki gösterdi, "Hem bir insanı katledeceksin hem de parayla onu salıvereceksin. Böyle bir zulmü bu ülkede yaşıyoruz. Aleviler olarak inancımız ve kimliğimizden dolayı hep katliama maruz kaldık" dedi.

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Aydın Deniz de "Bu ülkede hiçbir insan bir ibadethane içinde öldürülmedi. Yalnız Uğur Kurt'ta bu gerçekleşti. Bir ibadethanede inancından dolayı katledilen bir canımız var. Ayrıca bu hukuk sistemi 12 bin 100 lira ile katil polisin aklanmasına sebep oldu" ifadelerini kullandı.

Baba Mansur Ocağı'ndan Eren Yıldırım da, katliamı gerçekleştirenlerin para cezalarıyla ödüllendirilmesine tepki gösterdi.